Франко І.Я. Зібрання творів у п’ятдесяти томах /Іван Франко; Редакційна колегія: Є.П.Кирилюк (голова) та ін..;Академія наук Української РСР, Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка.- К. : Наукова думка, 1976 -
Франко І. Твори в 3 т. Т. 1[Текст] : Поезії. Поеми / Іван Франко ; [редкол. І. О. Дзеверін та ін. ; передм. Д. Павличко]. – К. : Наук. думка, 1991. – 672 с. : портр. – (Сер. «Б-ка укр. літ. Дожовт. укр. літ.).
Франко І. З вершин і низин[Текст] : вірші та поеми / Іван Франко ; худож. В. А. Євдокименко. – К. : Рад. шк., 1990. – 576 с. : іл.
До книжки увійшли вибрані вірші та поеми великого українського поета.
Франко І. Захар Беркут [Текст]: роман / Іван Франко. Чернігівка : повість / М. Костомаров. – К. : Укр. центр духов. культури, 1994. – 312 с. – (Укр. іст. роман).
Франко І.Я. Мозаїка [Текст]:Із творів, що не ввійшли до Зібрання творів у п’ятдесяти томах / І.Франко; Упоряд. З.Т.Франко, М.Г.Василенко.- Львів : Каменяр, 2002.-432с.
Представлені в книзі твори І.Франка маловідомі, призабуті, а для багатьох – невідомі. Цей збірник лише Вибране з того, що не ввійшло до п’ятидесятитомного Зібрання творів видатного письменника. Нові обрії, після ознайомлення з таким доробком, значно розширяться і поглибляться, а враження буде неперевершеним, якщо зважити на багатогранну діяльність Великого Каменяра.
Франко,Іван. Поезія[Текст]; Іван Вишенський; Мойсей; Перехресні стежки /Іван Франко-К.:Наук. думка,2007.-432с.
У книзі вміщено поезію, поеми "Іван Вишенський" та "Мойсей" і повість "перехресні стежки". Ці твори рекомендовані Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального вивчення.
Франко І.Я. Не спитавши броду[Текст]: повість / І.Я. Франко. – К. : Наукова думка, 1966. – 242 с.
У повісті зображено життя польських демократичних діячів. В основі ліричного сюжету лежить знайомство та стосунки самого Франка із представницею збіднілої польської родини Юзефою Дзвонковською.
Франко І.Я. Оповідання[Текст] / І.Я. Франко.-Львів: Каменяр, 1979. – 310 с
До збірки ввійшли оповідання, переважно бориславського циклу, в яких зображено життя селянства, прогресивної інтелігенції, а також людей, що в пошуках заробітків змушені були покидати рідний край.
Франко І.Я. Мойсей[Текст] : поема; Перехресні стежки : повість/І.Франко.- К. : Наукова думка, 2001.- 384с.
Іван Франко мав повне право устами свого Мойсея сказати українському народові:
Я ж весь вік свій,
весь труд свій тобі дав
У незламнім завзяттю, -
Підеш ти у мандрівку століть
З мого духу печаттю.
Франко І. Земле, моя всеплодющая мати…[Текст]: Вірші. Оповідання - К.: Веселка, 2000. – 398 с.
До книги увійшли вірші, оповідання та казки.
ІІ розділ.
Видання творів І. Франка для дітей
Абу-Касимові капці [Текст] : [арабська казка : для дітей] / І. Я. Франко ; худож. А. Кальченко. - Київ : Махаон, 2003. - 112 с.
Франко І.Казки [Текст] : для дошк. та мол. шк. віку / І. Я. Франко ; худож. С. К. Артюшенко ; [упоряд. О. С. Яремійчук]. - Київ : Веселка, 2008. - 215 с.
Коли ще звірі говорили [Текст] : казка для дітей : [для мол. та серед. шк. віку] / І. Я. Франко ; упорядкув. текстів та передм. І. М. Андрусяка ; худож. Т. Л. Кудиненко. - Київ : Школа, 2006. - 160 с. : ілюстр.
Збірка казок Франка «Коли ще звірі говорили» — одна з найвидатніших сторінок української класичної літератури. Казки сповнені українським буттям і українським характером. Вони вчать мудрості, винахідливості, вмінню спілкуватися.
Книга розрахована на дітей молодшого шкільного віку.
Лис Микита [Текст] : казка : для мол. шк. віку / І. Я. Франко ; за ред. М. Т. Рильського ; худож. С. К. Артюшенко. - 3-тє вид., зі змінами. - Київ : Веселка, 2004. - 131 с. : ілюстр.
Франко І. Малиий Мирон /Іл. С. Корбут. – Львів: Каменяр, 1978. – 59 с.
Малий Мирон - дивна дитина. Батько втiшається ним i каже, що вiн чудово розумна дитина, але батько, звiсна рiч, сторонничий суддя. Та й ще Миронiв батько - чоловiк уже в лiтах, ледве дочекався дитини, i, значиться, яка там будь собi дитина, все вона у нього золота, i розумна, i гарна. Сусiди тихо шептали собi, що Мирон "якесь не таке, як люди": iде та й розмахує руками, гуторить щось сам до себе, вiзьме прутик, швякає по повiтрi або стинав головки з будякiв та ластiв'ячого зiлля. Серед iнших...
ІІІ.розділ
Про Великого Каменяра
Горак Р.Д. Тричі мені являлася любов: Повість – есе.-К.: радянський письменник,1983.-152с.
У своїй повісті-есе Р. Горак представив особистість І. Франка не тільки як геніального поета, громадського діяча, а й ніжної людини, яка прагнула знайти в житті справжнє кохання. Письменник намагався розкрити світ почуттів поета. Цим твором Р. Горак сприяє вихованню естетичних смаків, утверджує в юнацьких душах доброту, милосердя, красу і щирість почуттів.
Колесник,Петро. Терен на шляху: роман.-К.: Дніпро,1965.-480с.
Твір про дитячі й юнацькі роки Івана Франка. Ясноокий допитливий хлопчик дивував односельчан своєю недитячою цікавістю до навколишнього світу. Франко,як і Шевченко, вийшов з народу і все своє життя був зв’язаний з ним, вважав своїм обов’язком служити йому.
Ніякі випробування,- ні те,що його позбавили можливості друкувати свої твори, ні те,що його розлучили з коханою дівчиною, кинули його до в’язниці,- не зламали духу поета.
Полум’яний борець проти всякого гніту,Франко не впадав у розпач,він непохитно вірив у краще майбутнє свого народу і кликав боротися за нього.
Іваничук Р.І. Четвертий вимір; Шрами на скалі:Романи/Худож.-ілюстратор С.В. Кривенченко; худож.-оформлювач І.В. Осіпов.-Харків:Фоліо,2007.-447с.
Роман Іваничук –автор близько п’ятнадцяти історичних творів, в яких він намагається заповнити білі плями в нашій історії,розповідає про видатних діячів України минулих років.
У романі «Шрами на скалі» розповідається про останні роки Каменяра – видатного українського письменника Івана Франка.
Про Івана Франка читайте також п’єсу яку написав Леонід Смілянський.
Мужицький посол: П’єса на 3 дії.//Смілянський,Леонід. Твори в чотирьох томах.Т.ІУ.-С.159-223.
П'єса покладена в основу сценарію,за яким у 1956 році знятий фільм «Іван Франко»
Будівничий української державності : хрестоматія політологічних статей Івана Франка / упоряд. Дмитро Павличко. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія». 2006. – 640 с. : портр.
Найважливіші твори Івана Франка, які становлять теорію і практичну характеристику української національної ідеї і висувають наймодерніші завдання перед нею, зібрані в одній книжці.
Із радянських видань творів Івана Франка неможливо скласти правдивого уявлення про його державотворчу діяльність. Основою цього збірника стали твори Івана Франка, що їх замовчували, редагували й перекручували радянські ідеологи; надруковані за нових часів ці твори повинні бути душею і свідомістю будівництва української держави, економічного, політичного, європейського поступу нашого народу.
Вогонь в одежі слова: Літературний альманах із присвятою 155-ій річниці з дня народження Великого Каменяра Івана Яковича Франка.-К.: Науково-видавничий відділ Національної академії СБ України,2011.-144с.
Книга розповідає про відкритий літературний конкурс, «Вогонь в одежі слова», поведеного з нагоди 155-ї річниці від дна народження Івана Франка в Національній академії Служби безпеки України протягом 22 березня-22травня 2011 р.
У номінації «Проза» серед курсантів і студентів лауреатом стала студентка Солодка Алла Вікторівна за роботу «Лист до Івана Франка». Тож рекомендуємо познайомитись з поданим твором.
Панасенко Т. М. Іван Франко / Т. М. Панасенко. – К. : Фоліо, 2013. – 122 с.
У науково-популярному виданні автор спробував охопити всі іпостасі І. Франка, показати його як людину, не позбавлену якихось звичайних проблем, переживань, розчарувань. Урахувавши все, автор відштовхувався від простої, на перший погляд, і водночас доволі складної, але беззаперечної думки: Іван Франко – ГЕНІЙ.
Т. Невідомий Іван Франко: Грані Ізмарагду. - К.: "Либідь", 2006. - 360 с.; іл.
Вона складається з трьох частин, образно названих жмутками (жмутки листя). У збірці „Зів’яле листя” вміщено інтимну лірику, в якій оспівуються глибокі почуття палкого, але не щасливого кохання.
Поезія „Чого являєшся мені у сні?” є однією з найкращих у збірці. В ній хвилююче відтворено ніжну, велику, але неподілену любов ліричного героя. Тільки уві сні з’являється йому образ коханої і тривожить його зранене любов’ю серце. Вірш „Чого являєшся мені у сні?” композитором К.Данькевичем покладений на музику.
У 1898 році вийшла збірка „Мій ізмарагд”. Пізніше Франко поповнив її новими поетичними творами і в 1911 році видав під назвою „Давнє і нове”. Поезії збірки знаменують дальше піднесення громадських мотивів у творчості письменника. У поезіях „Сідоглавому”, „Декадент” Франко виступає, як полум’яний патріот своєї батьківщини. У вірші „Декадент” (1896) Каменяр, висловлює свої погляди на завдання поезії та призначення поета.
Значення творчості
Серед культурно-громадських і політичних діячів слов’янства останньої чверті XIX століття одне з найпочесніших місць належить І. Я. Франкові. Значення його творчості в розвиткові громадської думки виходить далеко за межі України. Провідною ідеєю його складного життя була ідея дружби народів без різниці рас, вір і національностей, у визвольній боротьбі проти світу рабства, капіталістичної експлуатації й дискримінації трудящих.
Іван Франко залишив помітний слід в українській культурі і як критик та літературознавець. Важливу роль відіграли його теоретичні праці „Література, її завдання і найважніші ціхи”, „Влада землі в сучасному романі”, розвідки та нариси про Т. Шевченка, М. Старицького, В. Самійленка, Лесю Українку.
Велич Каменяра якраз і виявляється в тому, що в його особі поєдналися письменник, мислитель і трибун у повноті, вартій, за словами літературознавця Є. Маланюка, „хіба мужів італійського Відродження”.
Іван Франко по праву займає особливе місце в українській літературі. Він відомий за межами України не тільки як поет, письменник, драматург, але й літературознавець, фольклорист, історик, перекладач. Із щедрої Франкової криниці черпають творчу наснагу нові покоління письменників, живописців, композиторів. „Які прекрасні сходи дає в наші дні те насіння, що його разом з іншими сіяв інаш Франко”, - писав Олесь Гончар.
Навіть в часи повної зневіри, коли здавалося, що ніякого просвітку в житті уже не буде, Франко знову й знову ставав до боротьби. Силу йому повертало все те ж почуття любові до людини і високої відповідальності перед трудящими.
Усе життя письменника — боротьба за єдність держави, за свій народ.
за матеріалами Інтернет - ресурсів
|